Украина користи методи на историско ВМРО! Дејли Експрес: Војниците во фабриката Азовстал предупредени да остават куршуми за себе за да не бидат заробени

Најмалку тројца поранешни британски војници сега се на територијата на мариуполската фабрика „Азовстал“, пишува британскиот весник Дејли експрес, повикувајќи се на уште еден поранешен војник од Британија.

„Сите тројца момци во железарницата служеа во војската на нејзиното височество. „Знам дека тие двајца заминаа во Авганистан и тие, како и јас во тоа време, беа шокирани од интензитетот на конфликтот“, рече војникот, цитиран од агенциите.

 

Според платениците, сите тие заминале во Украина пред 24 февруари за „да им се придружат на Украинците на исток“.

Но, работите испаднаа лошо за Британците и тие беа испратени на југ, каде што завршија во полкот Азов.

Странскиот волонтер вели дека до март не слушнал ништо за своите сонародници, но подоцна добил порака дека се во фабриката во Мариупол.

„Дејли експрес“ тврди дека војниците во фабриката биле предупредени „да го остават куршумот за себе за да не бидат заробени“.

Интересно е што екстремистите од опколениот „Азовстал“ досега се обратиле до папата Франциско, Илона Маск, Реџеп Таип Ердоган, но апели не се испратени до британскиот премиер Борис Џонсон или до Елизабета Втора.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа