РУСИЈА: Ако Финска влезе во НАТО, ќе испратиме војници

Доколку Финска влезе во НАТО и на нејзина територија се распореди ударното оружје на Алијансата, Москва ќе ја зајакне групацијата на војници на заедничката граница.

 

„Во случај НАТО да биде распоредено офанзивно, ударно оружје во Финска, во наша непосредна близина, ќе ги зајакнеме нашите граници и ќе ја зајакнеме руската групација на војници на границата. „ Ништо не ја загрозува безбедноста на Русија“, напиша Бондарев на својот канал Телеграм, пренесува РИА Новости.

Финскиот претседател Саули Нинисто претходно денеска најави дека неговата земја ќе поднесе барање за членство во НАТО, а тоа го поддржаа Словачка и Велика Британија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа