ПУТИН ОТКРИВА СТРАШНА ВИСТИНА НА СЕСИЈАТА НА ОДКС: Украинците контролирани од САД произведуваат компоненти за биолошко оружје

Во Украина, под контрола на САД, тие направија компоненти на биолошко оружје

Во Украина, под контрола на САД, направија компоненти на биолошко оружје , создадоа механизми за дестабилизирање на епидемиолошката ситуација во Заедницата на независни држави, изјави рускиот претседател Владимир Путин на седницата на ОДКБ во Москва.

Тој истакна дека Русија долго време предупредува за американските воени и биолошки активности во постсоветскиот простор .

– Како што знаете, Пентагон отвори десетици специјализирани биолошки лаборатории и центри во нашиот заеднички регион. „Тие не се занимаваат со пружање практична медицинска помош на населението од оние земји во кои ги започнаа своите активности“, рече Путин.

Претседателот на Русија додаде дека главната задача на американските биолошки лаборатории е да собираат биолошки материјали и да ги проучуваат спецификите на ширењето на вируси и опасните болести за свои потреби .

– И сега, за време на специјалната операција во Украина, се добиени документарни докази дека компонентите на биолошкото оружје се направени во непосредна близина на нашите граници, што е прекршување на Конвенцијата за забрана на биолошко и отровно оружје – рече рускиот претседател.

Рускиот лидер додаде дека во близина на границите на Русија се разработуваат „можни методи и механизми за дестабилизација на епидемиолошката ситуација во постсоветскиот простор“ .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа