Почнуваат руските напади на Скандинавија? Русија го прекина снабдувањето со електрична енергија за Финска

Ова го покажуваат денешните податоци на финскиот енергетски преносен систем оператор Фингрида, откако руската компанија Интер РАО минатата недела објави дека ќе ги прекине испораките бидејќи Финска не ја платила сметката.

Според Ројтерс, Интер РАО во петокот објави дека ќе го прекине извозот на електрична енергија во Финска „до натамошно известување“ од 01:00 часот по локално време во сабота бидејќи сметката за електрична енергија продадена на 6 мај преку Паневропската берза не е се населиле.Норд Пул.

Испораките на руска електрична енергија за Финска рано во саботата паднаа од 87 мегавати на нула, според Фингрид.

Финскиот мрежен оператор во саботата изјави дека може да ги компензира руските испораки со купување на шведска електрична енергија и зголемување на домашното производство, а дека прекинот на руските испораки се должи на мерките за ограничување на плаќањата наметнати од западните земји.

„Поради овие ограничувања, плаќањата за испорачаната руска струја повеќе не може да се вршат. Затоа, суспензијата е повеќе последица, а не руска контрамерка“, рече Фингрида.

Финскиот оператор, според чии податоци Русија учествува со околу 10 отсто во подмирувањето на вкупната потрошувачка на електрична енергија во Финска, минатиот месец објави дека се подготвува за можноста Русија да го намали снабдувањето со електрична енергија со ограничување на преносниот капацитет за една третина, додава британската агенција. .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа