Америка трија раце? Ќе и се исполни желбата? Глобал Тајмс: Со влезот на Шведска и Финска во НАТО, Европа ќе стане буре барут што веројатно некој ќе го запали

Влезот на Финска во НАТО ќе биде опасна ескалација, бидејќи Русија нема да толерира ваква провокација на нејзиниот праг. Сега Руската Федерација има кец во ракавот во случај на скандинавско проширување на Алијансата, пишува кинеското издание на Глобал Тајмс.

Како што забележаа новинарите на Глобал Тајмс, геополитичката карта на Европа сега претрпува големи промени.

 

Безбедносната нерамнотежа во овој регион ја прави ситуацијата уште поопасна. Западот одлучи да даде најголем придонес за влошување на ситуацијата со приемот на Финска во НАТО, која има граница од 1.340 километри со Руската Федерација.

„Скандинавската експанзија на НАТО е провокација на прагот на Русија, која ќе се претвори во опасна ескалација. Веројатноста за воен конфликт меѓу Русија и НАТО само ќе расте. Европа нема да добие ништо друго освен уште покршлив безбедносен статус.

Медиумите нагласуваат: Западот може да смисли што било за неговата економска и воена моќ, што наводно ќе му обезбеди задушување на Москва и победа над неа, но Руската Федерација има кец во ракавот.

„Русија е вооружена со илјадници нуклеарни боеви глави. „Провокациите на НАТО против Руската Федерација ќе продолжат да ја загрозуваат не само Европа, туку и светот“, пишува „Глобал тајмс“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа