Русија: Црно им се пишува на САД? Одговорните за биолабораториите во Украина ќе бидат изведени пред лицето на правдата

856Русија претстави нови докази до Советот за безбедност на ОН за воено-биолошките активности на САД во Украина и се надева дека трајно ќе ги запре активностите кои го загрозуваат меѓународниот мир и безбедност и дека одговорните ќе бидат изведени пред лицето на правдата, изјави постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја. .

 

Тој рече дека Вашингтон намерно ги блокира обидите за зајакнување на Конвенцијата за забрана на биолошко и токсично оружје.

„Американските претставници исто така ги отфрлија нашите иницијативи за измена на мерките за градење доверба од Конвенцијата во форма на известување за воено-биолошки активности надвор од националната територија. „Со други зборови, Соединетите Држави намерно ги блокираат обидите за зајакнување на режимот на Конвенцијата за забрана на биолошко оружје, чија цел е да се овозможи ефективно спроведување на одредбите од Конвенцијата“, рече Небензја на седницата на Советот за безбедност на ОН за американски биолаборатории. во Украина.

Доказите за вмешаност на САД во опасни проекти се вознемирувачки

Според Небензје, Украина била обврзана да дава информации за воено-биолошките активности на ОН во согласност со меѓународните обврски, но очигледно тоа не го сторила.

„Продолжуваме да добиваме крајно вознемирувачки документарни докази дека Министерството за одбрана на САД е директно вклучено во спроведувањето на опасните биолошки проекти во Украина кои имаат знаци на скриена воено-биолошка програма“, рече рускиот претставник во ОН.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа