Русија реагираше на идното членство на Финска во НАТО! Ќе следат сериозни последици, ќе реагираме воено

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека изјавите на финскиот претседател Саули Нинист и премиерот Сана Марин за влез во НАТО се радикална промена во надворешната политика на земјата и дека Москва ќе реагира во согласност со ситуацијата.

 

– Руската страна постојано споменуваше дека изборот на начинот на кој ќе се обезбеди националната безбедност на Финска е на властите и на народот на таа земја. Сепак, Хелсинки треба да биде свесен за одговорноста и последиците од таквиот чекор, се наведува во соопштението на руското Министерство, пренесува РИА Новости.

Како што се посочува, приемот на Финска во НАТО ќе предизвика сериозни последици за билатералните руско-фински односи, одржување на стабилноста и безбедноста во северноевропскиот регион.

– Целта на НАТО, чии земји членки енергично ја убедија финската страна дека нема алтернатива за членството во Алијансата, е јасна, а тоа е да продолжи да се шири кон границите на Русија, да создаде друга страна за воената закана за нашата земја. Но, зошто Финска би ја претворила својата територија во линија на воена конфронтација со Руската Федерација, додека ја губи својата независност во донесувањето на сопствените одлуки, ќе суди историјата, се додава во соопштението.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа