Последна вест: Ова никој не го очекуваше! Ердоган стави вето Шведска и Финска да влезат во НАТО! Не успеа планот на Америка?

527

Според западните и источните медиуми, а како што претходно најави најтесниот круг на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе го спречи Турција.

 

Турција, која е полноправна членка на алијансата, ќе стави вето на приемот на нови членки во оваа организација, изјави самиот Ердоган.

По најавата дека Шведска и Финска ќе влезат во НАТО, експресно реагираше Русија и порача дека на ваквата закана ќе одговори со сите можни средства.