Од утре тотален мрак во Финска! Русија од утре ќе го прекине снабдувањето со електрична енергија за Финска

Русија ќе го прекине снабдувањето со електрична енергија за Финска овој викенд, изјави снабдувачот во петокот додека се зголемија тензиите поради обидот на Хелсинки да се приклучи на НАТО поради воената кампања на Москва во Украина.

 

„Принудени сме да го прекинеме увозот на струја од 14 мај“, соопшти РАО Нордиќ, подружница на рускиот државен енергетски холдинг Интер РАО. „РАО Нордик не е во состојба да плаќа за увезена струја од Русија.

Финскиот претседател Саули Ниинисто и премиерот Сана Марин во четвртокот рекоа дека Финска ќе поднесе барање за приклучување кон Западната одбранбена алијанса „без одлагање“, што доведе Русија да вети дека ќе одговори.

Најголем дел од гасот што се користи во Финска доаѓа од Русија, но гасот сочинува само околу 5% од годишната потрошувачка на енергија во земјата.

Сепак, губењето на повеќето резерви на гас би значело дека индустриските гиганти како Несте и Метс, вклучително и други компании во шумарството, хемиската и прехранбената индустрија, ќе мора да најдат алтернативни извори на енергија или да го прилагодат своето производство.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа