МЕГА ЕКСПЛОЗИЈА! Путин ќе ја нападне Полска? Пратеник на руската Државна дума предложи Полска да биде следна во редот за денацификација по Украина

МОСКВА, 13 мај – РИА Новости. Изјавите на полското раководство за Русија „како канцероген тумор“ и за компензација за Украина ја повикуваат Руската Федерација „да ја стави во ред за денацификација“, рече Олег Морозов, претседател на Комитетот за контрола на Државната дума.

 

„Со изјавите за Русија како „тумор“ и „компензацијата“ што треба да и ја платиме на Украина, Полска не охрабрува да ја ставиме на прво место за денацификација по Украина“, напиша Морозов на својот канал „Телеграм“.

Претходно полскиот премиер Матеуш Моравјецки во колумна во Телеграф рече дека го смета рускиот свет за „рак кој претставува смртна закана за цела Европа“, според него, тој треба да биде „искорен“. Исто така полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека Русија ќе биде принудена да и плати отштета на Украина.

 

Русија започна воена операција во Украина на 24 февруари. Претседателот Владимир Путин нејзината цел ја нарече „заштита на луѓето кои осум години биле изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. За тоа, според него, се планира да се изврши „демилитаризација и денацификација на Украина“, да се изведат пред лицето на правдата сите воени злосторници одговорни за „крвавите злосторства над цивилите“ во Донбас.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа