„ВОЈНАТА ЌЕ ЈА ПОКРИЕ ЦЕЛАТА ПЛАНЕТА, ЌЕ БИДЕ НАЈГОЛЕМАТА досега“ Мрачни предвидувања на експертите: Сите досегашни конфликти ќе бидат „ОБИЧНИ“

Кремљ соопшти дека чекорот на Финска кон членство во НАТО е „дефинитивно“ закана за Русија.

Проф. Д-р Драган Раденовиќ, академик, смета дека овој конфликт меѓу Украина и Русија ќе ескалира и дека војната што ќе се води потоа ќе се вика Прва светска војна , бидејќи сите пред неа ќе бидат обични војни во однос на оваа.

– Оваа војна, која е пред се хибрид, се случува во еден кафез. Каде што мачка си игра со глушец, но тој кафез не е меѓу мачка и глушец, туку меѓу сите учесници на планетата. Сите сме во ист кафез и развојот на настаните очигледно се шири низ целата планета . Ова ќе биде прва светска војна, овие две досега беа големи војни. Иако ова сега станува прва светска војна – рече Раденовиќ во утринската програма на Телевизија Курир.

Кремљ соопшти дека чекорот на Финска кон членство во НАТО е „дефинитивно“ закана за Русија и дека проширувањето на северноатлантскиот воен блок нема да го направи светот постабилен.

Владе Радуловиќ, претседател на Центарот за геостратешки истражувања и тероризам, истакна дека со влезот на Финска во НАТО, границата дополнително ќе се намали .

– Руската Федерација ќе ја удвои границата што ја дели со НАТО за околу 2.600 километри. Свесно или не, тоа е затоа што Русија ја нападна Украина. Пред тоа, Финска не планираше да стане членка на НАТО . Ако го погледнете расположението на Финците за НАТО во 2017 година, тоа беше 19%, а потоа имате информација дека сега 76% од луѓето се за НАТО. Јасно е за што се работи – рече Радуловиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа