ОВИЕ ДЕФИНИТИВНО САКААТ СВЕТСКА ВОЈНА! Полскиот премиер: Однесувајте се кон Русија како нацистичка Германија

Рускиот национализам е смртна закана за светот, а Западот мора да и го направи на Москва она што некогаш и беше направено на нацистичка Германија, напиша полскиот премиер Матеуш Моравјецки во написот објавен во вторникот од британскиот весник Телеграф. Тој го изостави делот дека „деназификацијата“ на Германија следеше по нејзиниот воен пораз, но рече дека „депутинизацијата“ на Русија мора да започне „веднаш“, предупредувајќи дека во спротивно западната „душа“ ќе биде во опасност.

 

Моравјецки е еден од најгласните критичари на Русија и на претседателот Путин, кога постојано го споредуваше со нацистичкиот лидер Адолф Хитлер и советскиот диктатор Јосиф Сталин. Новиот напис ја направи истата равенка, но се фокусираше на брендот на рускиот национализам, кој, според Мораветски, Москва го користи како причина за водење на злонамерна и многу опасна политика.

Полски функционер има мрачен поглед на рускиот светоглед, објасни тој. Таканаречениот „руски свет“ е империјалистичка идеологија, „еквивалент на комунизмот и нацизмот од 20 век“, инсистираше тој, „преку кои Русија ги оправдува имагинарните права и привилегии за својата земја“.

„Рускиот национализам“ е рак што го проголта не само мнозинството од руското општество, туку претставува и смртоносна закана за цела Европа“, додаде премиерот. „Затоа не е доволно да се поддржи Украина во нејзината воена борба со Русија. Мора целосно да ја искорениме оваа монструозна нова идеологија“.

 

Полски функционер го идентификуваше Путин како столб на позицијата на Русија. Иако тој не е „ни Хитлер, ниту Сталин“, Путин е „за жал поопасен“ благодарение на посмртоносното оружје што го има на располагање, како што се социјалните мрежи, рече Моравјецки.

„Не толку одамна Полска водеше информативна војна со Русија за причините за Втората светска војна. Победивме; но Путин ги постигна своите цели. „Тоа го зарази интернетот со милиони лажни вести“, рече тој. Тој мислеше на долгогодишниот став на Варшава дека нацистичка Германија и Советскиот Сојуз се подеднакво виновни за конфликтот. Москва го нарекува историски ревизионизам кој ги навредува жртвите што ги направи советскиот народ за да ги порази нацистите.

Моравјецки престана отворено да ги повикува членките на НАТО да војуваат против Русија, но навести дека тоа е неопходен курс, повикувајќи ја Русија да биде третирана исто како нацистичка Германија откако ќе биде поразена.

„Како што Германија некогаш беше предмет на денацификација, денес единствената шанса за Русија и цивилизираниот свет е „депутинизацијата“. „Доколку не се вклучиме во оваа задача веднаш, не само што ќе ја изгубиме Украина, ќе ја изгубиме и душата и нашата слобода и суверенитет“, рече тој.

Тој тврдеше дека Русија „одеше на долг марш кон Запад“ и дека единствениот избор што го имаа Полска и другите западни нации е каде да го запрат тој марш .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа