Кличко го обвини Тајсон Фјури за антисемитизам, го доби одговорот: Ти кутриот, ужасен, украински идиот, Хитлер ми го убил

Војната во Украина се уште трае и се уште нема знаци за смирување на ситуацијата. За тоа време трпат и спортот и спортистите.

 

Пристигнуваат изјави од различни страни, реакции за ситуацијата во Украина, а сето тоа води до вербални конфликти. Последната е меѓу Владимир Кличко и Тајсон Фјури.

Двајца големи боксери влегоа во војна со изјави и конфликт преку медиумите и социјалните мрежи. Сега британскиот боксер кој е познат по прекарот „Џипси Кинг“ се одзва на повиците на Украинецот.

– Кога зборуваше за Евреите, Фјури звучеше како Хитлер, тој човек е имбецил. Не можеме да имаме таков шампион. Или треба да замолчи или да биде исфрлен од боксот“, изјави Владимир за Би-Би-Си.

Од другата страна стигна експресен одговор.

 

– Владимир веројатно не е доволно образован и не знае дека Хитлер убил стотици илјади цигани! Другар, тоа е навреда за мене! Моите предци биле убиени од Хитлер и за мене тоа е навреда. Заборавивте дека Украинците беа во логорот на смртта каде што беа убиени моите луѓе. „Можеме и двајцата да даваме глупави коментари, кутри, ужасни, украински идиоти“, рече Фур .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа