КИНА: Санкциите кон Русија ќе доведат до глобална глад и енергетска криза – Децата ќе трпат горчливи последици

Кампањата на меѓународни санкции за казнување на Русија за конфликтот во Украина ќе има спротивен ефект, предизвикувајќи страдање на луѓето ширум светот, додека нема да промовира мир во поранешната советска република, изјави висок кинески дипломат пред Советот за безбедност на ОН.

 

„Санкциите нема да донесат мир, туку само ќе ја забрзаат кризата, предизвикувајќи широка криза во храната, енергијата и финансиите ширум светот“, рече во четвртокот во Њујорк кинескиот заменик амбасадор во ОН, Даи Бинг. Тој додаде дека континуираното воведување санкции кон Москва ќе ги принуди децата ширум светот „да трпат горчливи последици“.

Даи ги даде своите коментари на состанокот на Советот за безбедност со цел да се разговара за хуманитарната криза предизвикана од конфликтот меѓу Русија и Украина. Иако тој исто така зборуваше за напорите да се помогне да се заштитат децата погодени од борбите, како што е охрабрувањето на Русија и Украина да работат заедно за да се олесни поголема евакуација на цивилите, тој рече дека единственото вистинско решение е договорениот мировен договор.

 

„Постигнувањето мир е најдобрата заштита за децата“, рече Даи. „Дијалогот и преговорите се најреалниот и најизводливиот начин да се постигне прекин на огнот и да се запре војната. Меѓународната заедница треба да ги охрабри Русија и Украина да се вратат на преговарачкиот пат и да продолжат да градат политички услови за мир“.

Наместо да се обидуваат да изнудат резолуција со санкции, западните земји и нивните сојузници всушност им нанесуваат повеќе штета на децата, особено на оние што живеат во места зафатени од војна, како што се Авганистан, Јемен, Африканскиот рог и регионот Сахел, рече Даи. „Кина го повторува својот повик до страните да останат рационални и воздржани, да ги надминат предрасудите и кавгите и да вложуваат континуирани напори за брзо решавање на кризата во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа