Што правиме? Претставникот на ЕУ ја запрепасти Европа: Русија добива повеќе пари од санкциите, а Франција губи

Тиери Маријани, пратеник во Европскиот парламент од француската партија Национално собрание, рече дека Русија добила пари од санкциите, додека Франција загубила.

„Русите добиваат пари од ова ембарго, а Французите ќе ги загубат“ Од 2014 година, од познатата приказна со Крим, на Русија и се воведени санкции. До каков резултат доведоа? Нашите земјоделци помалку извезуваа. „И денес Русија заработува повеќе пари од гас и нафта од кога било досега“, рече Маријани во етерот на ТВ каналот RMC.

 

Западните земји воведоа неколку пакети санкции против Руската Федерација поради ситуацијата во Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека политиката на воздржување и слабеење на Русија е долгорочна стратегија на Западот, а санкциите и нанесоа сериозен удар на целата светска економија.

Според него, главната цел на Западот е да ги влоши животите на милиони луѓе.

Тој додаде дека сегашните случувања повлекуваат линија под глобалната доминација на Западот и во политиката и во економијата.

Според него, Русија нема да биде изолирана, не може да биде строго изолирана во современиот свет.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа