СТРАШНО! СДСМ и Бислимоски го припремаат народот за нова скапотија? Висока цена на струјата ќе има и во 2023 година

Во овој момент до РКЕ нема пристигнато ниту едно барање од комапниите кои треба да ги достават до крајот на месецот своите пресметки и понатаму РКЕ ќе анализара, вели првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски во Утрински Брифинг во врска со формирањето на цената на струја.

Тој вели дека фјучерсите покажуваат дека висока цена на струја ќе има и во текот на 2023 година.

-Она сега што го знаеме како факт е дека цената на електричната енергија на пазарот во Европа и во регионот е на се уште висок ниво 220 и 250 евра за мегават час, а најавите се движат на тоа ниво и по фјучерсите дееска покажуваат дека висока цена ќе имам и во цела 2023 година, вели Бислимоски.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа