„Ни се заканува најголемата криза од Втората светска војна, милиони ќе умрат од глад“

Германската министерка за економска соработка и развој Свења Шулце (СПД) во интервју за Билд предупреди дека на светот му се заканува акутна криза поради вртоглавите цени на храната.

„Ситуацијата е многу драматична. Поради пандемијата на коронавирус, екстремните суши и војната во Украина, светските цени на храната се зголемија за една третина и сега се на рекордно ниво. Светската програма за храна моментално проценува дека повеќе од 300 милиони луѓе страдаат од акутен глад и бројките мора постојано да се прилагодуваат, проценките се зголемуваат. „Горката порака е дека се соочуваме со најголемата криза со глад по Втората светска војна, милиони луѓе ќе умрат“, рече Шулце.

 

Таа одговори на прашањето дали е во ред Германија да го претвори житото во зелено гориво кога луѓето ширум светот умираат од глад.

„Не е во ред. Никој не сака да биде одговорен за зголемувањето на бројот на гладни луѓе во светот. Треба да престанеме да ставаме храна во резервоарот на автомобилот – без разлика дали е пченица, палмино масло, канола или пченка. Удел од 4,4 отсто од горивото е храна за луѓе и животни. Тоа треба да се сведе на нула, не само во Германија, туку што е можно повеќе на меѓународно ниво. Во Германија секоја година истураме 2,5 милијарди литри гориво од растителни масла во резервоарите за автомобили. Тоа е речиси половина од жетвата на сончогледово масло во Украина“.

Германскиот министер ја коментираше и улогата на рускиот лидер Владимир Путин во претстојната криза, пренесува Јутарњи лист.

„Путин го користи гладот ​​за да води војна. Тоа го користи фактот што многу земји во светот зависат од руски и украински земјоделски производи. Тој украл жито од Украина и ќе го извезува во земји кои се недвосмислено проруски настроени. На Генералното собрание на ОН, 40 земји, во кои живее половина од светското население, не ја осудија агресијата на Путин. Тоа е конкретниот резултат на ранливоста на уцена со храна“, рече таа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа