Лавров ги отвори картите: Специјалната операција во Украина има за цел да стави крај на светската доминација на САД

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати до јавноста и изјави дека Русија ќе се сврти кон себе и кон своите партнери кои се надвор од т.н. „Златни милијарди“.

– Ќе се потпреме на себе и на нашите доверливи партнери, од кои повеќето се надвор од таканаречената златна милијарда.

 

Лавров рече дека западните земји грубо ги прекршиле нивните основни принципи.

– Неприкосновеноста на приватната сопственост, презумпцијата на невиност – сè со што се фалеше западната цивилизација… скокна од колосек на најсуров начин. Западот покажа дека е способен да врши злосторства и покрај принципите што тие јавно ги промовираат, како и да води отворена политика на грабеж и грабеж – изјави Лавров.

Како што изјави Лавров, Русија не сака војна, но веќе не очекува, не може да се потпре и не им верува на западните земји и нивните приказни за преговори.

Лавров изјави дека специјалната операција во Украина има за цел да стави крај на униполарниот свет во кој доминираат САД, да го врати светот на почитување на принципите на суверенитет, повелбата на ОН и меѓународното право.

– Сакаме да им обезбедиме на цивилите излез од загрозените зони и да ја обезбедиме безбедноста на нашето население во Украина и безбедноста на Русија – рече Лавров.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа