Фајненшл Тајмс: Директорот на ЦИА најавува можен конфликт меѓу Западот и Кина од невидени размери

Директорот на Централната разузнавачка агенција Вилијам Барнс изјави за Фајненшл Тајмс дека рускиот претседател Владимир Путин „големо се обложил“ за втората фаза од специјалната воена операција во

Тој, исто така, повика на сериозно разбирање на желбата на Кина да одржува сојузнички односи со Руската Федерација.

Тој, исто така, истакна дека обелоденувањето на Бајден на информации за подготовките на Руската Федерација за Новиот светски поредок е изолиран случај.

Барнс предупреди и на можна конфронтација меѓу Западот и Кина, истакнувајќи дека таа ќе добие димензии кои светот се уште не ги видел.

Според директорот на ЦИА, Пекинг внимателно ја следи реакцијата на западните земји на развојот на украинската криза и повика на одговорен пристап за приближување на Пекинг и Москва.

Тој исто така истакна дека одлуката на американскиот претседател Џо Бајден да ги декласифицира информациите за подготовките на Русија за специјална операција во Украина „стана исклучок, а не правило“.

Апсолутно се согласувам дека ова е неодговорно. Ова е многу ризично. Опасно е кога луѓето зборуваат премногу, без разлика дали се работи за протекување информации во приватен разговор или јавна дискусија за конкретни разузнавачки прашања, рече тој.

Сепак, тој истакна дека Украина има своја разузнавачка служба, која располага со голем број извори на информации и е поинформирана за локалните прашања од САД.

Претходно политикологот Валери Коровин објасни дека Кина нема да ја поддржи антируската политика на Соединетите држави, бидејќи Пекинг се води од изградбата на мултиполарен свет.

Според него, кинеските власти не се согласуваат со ексклузивната доминација на САД во светот, па затоа ќе ја поддржат Русија, бидејќи Москва е главниот иницијатор за изградба на мултиполарен свет.

Коровин, исто така, предложи Кина да започне сопствена специјална операција за враќање на Тајван „во неговото домашно пристаниште“.

На 19 април, министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, го најави почетокот на следната фаза од специјалната операција во Украина. Тој потсети дека нејзината главна цел е целосно ослободување на Доњецката и Луганската народна република.

Путин подоцна вети дека сите задачи од воената операција ќе бидат завршени. Шефот на државата додаде дека руските војници спречиле конфликт од големи размери што можел да се случи на територијата на земјата, но според различни сценарија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа