НЕВИДЕН ШОК ЗА ГЕРМАНИЈА: Русите сами си земаат дел од „Северен тек 2“ и Германците никогаш повеќе нема да го добијат

582

Гаспром ја лишува Германија од шансата целосно да го пополни Северен тек 2 со план да ги искористи своите капацитети во Руската Федерација.

Ова го изјави заменик-директорот на Фондот за национална енергетска безбедност, Алексеј Гривач .

 

Капацитетите на Северен тек 2 на територијата на Руската Федерација делумно ќе се користат за снабдување со гас на рускиот северозапад.

Газпром го претстави овој план на својот официјален канал Телеграм.

Според Гривац, не се работи за море, туку исклучиво за копнениот дел од проектот. Главна причина за ваквата одлука на концернот била неизвесноста за времето на пуштање во употреба на гасоводот.

Формално, неговиот работен век е 50 години, но нема јасно видлива конструктивност на Германците во однос на СП-2, па Гаспром сака да ја користи инфраструктурата што е веќе подготвена за потребите на Русија.

 

Потегот на Гаспром со Северен тек 2 потенцијално им штети на интересите на Германија, чии потреби за гас само растат.

 

Експертот потсети дека откако рускиот дел од проектот ќе се преориентира кон потребите на Руската Федерација, Германците нема да имаат враќање, а пред изградбата на новите капацитети ќе можат да добијат само 50 отсто од планираното од СП-2.

Дури и ако одеднаш кажат: „Се предомисливме, лансираме СП-2“, ќе добијат одговор од Гаспром: „Сега ќе може да се пушти само една линија од две“.

Иако двете линии на „Северен тек 2“ сега се подготвени за снабдување со гас, за целосно полнење ќе биде неопходно да се обнови копнената инфраструктура во Русија за овој проект да се доведе до полн капацитет, но тоа ќе се случи за пет години.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа