ЕУ почна да пука по сите шовови! Во Германија снема храна!ГЕРМАНСКИОТ ЛУЃЕ ВО СТРАВ – Дас Ерсте: Германските здруженија за храна предупредуваат за недостиг на храна

Германските здруженија за храна предупредија на ризикот од недостиг на храна поради поскапувањето на суровините, пренесува ТВ каналот Das Erste.

Како што забележува телевизискиот канал, поради украинската криза, цената на суровините продолжува да расте, а растат и цените на храната. Во оваа насока, здруженијата за храна ги повикуваат германските власти да преземат мерки.

 

„Во еден момент, прашањето можеби не е колку чинат состојките за нашите производи, туку дали навистина можеме да ги набавиме“, вели Кристијан фон Бетихер, претседател на Сојузното здружение на германската прехранбена индустрија, според Дас Ерсте.

Така, Бетихер го повика министерот за земјоделство на Германија, Џем Оздемир, конечно да премине од програмата на Зелените на активно управување со кризи.

Во исто време, индустриските здруженија предупредија дека во следните недели во Германија цените на млечните и пекарските производи би можеле повторно значително да пораснат – до 20 и 30 отсто, се вели во извештајот.

Според Даниел Шнајдер, генерален директор на Здружението на германски пекари, прехранбената индустрија е во неволја од зголемувањето на трошоците за енергија, суровини и персонал, а трошоците за производство на пекарски производи се зголемени за 25-30%. „Цените на пецивото значително ќе пораснат“, рече Шнајдер.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа