Претседателот Владимир Путин упати честитки по повод 77-годишнината од Победата до лидерите на ДНР, ЛНР, постсоветските земји и Централна Азија, соопшти прес-службата на Кремљ.

Упатени се честитки до лидерите и граѓаните на Азербејџан, Ерменија, Белорусија, Казахстан, Киргистан, Молдавија, Таџикистан, Туркменистан, Узбекистан, Абхазија, Јужна Осетија, Доњецка Народна Република, Народна Република Луганск, како и народите на Грузија и Украина“.

Тој напомена дека на овој ден им се оддава чест на војниците и силите од екипажот кои го разбија нацизмот по цена на безброј жртви и неволји.

„Денес, заедничка должност е да се спречи заживувањето на нацизмот, кој им донесе толку многу страдања на луѓето од различни земји. Неопходно е да се зачува и пренесе на потомството вистината за настаните од војната, заедничките духовни вредности. и традиции на братско пријателство“, се вели во честитката.

Обраќајќи им се на лидерите на Народната република Доњецк и Луганск, Путин истакна дека „денес нашите војници, како и нивните предци, се борат рамо до рамо за ослободување на својата татковина од нацистичката нечистотија“, изразувајќи уверување дека „како во 1945 година, победата ќе биде наша. “.

Освен тоа, во својата честитка до ветераните и Украинците од Втората светска војна, Путин ја истакна неприфатливоста на одмаздата на идеолошките наследници на поразените во Втората светска војна.

Шефот на државата пред почетокот на воената операција во Украина истакна дека Русија не сака да прави грешки на советското раководство. Според него, „обидот да се смират агресорите во пресрет на Големата патриотска војна се покажа како грешка која скапо го чинеше нашиот народ“. Путин потсети дека изгубил „огромни стратешки важни територии и милиони луѓе“ во првите месеци од непријателствата во СССР и нагласи дека земјата „нема право“ да ги повторува овие грешки по втор пат.