Што се случува? Сите веќе влагаат во сојуз со Русија? ВАШИНГТОН ПОСТ ГИ ОБВИНИ САУДИСКА АРАБИЈА И ОАЕ: Диктаторите од Заливот станаа сојузници на Путин и перат руски пари

Напорите на САД да ги спречат плановите на Путин се активно поткопани од наводните сојузници на САД во Персискиот Залив, напиша аналитичарот Џош Рогин за Вашингтон пост.

Диктаторите кои управуваат со овие нафтени држави грабаат огромни профити од продажбата на нафта додека неверојатно високите цени ја полнат касата на Путин и ги оштетуваат американската и европската економија.

Со такви пријатели, кому воопшто му требаат непријатели? Зошто администрацијата на Бајден игра онака како што играат?

И додека Путин ја користи нафтата за уценување и казнување на Западот, кој и помага на Украина, вистинскиот владетел на Саудиска Арабија, престолонаследникот Мохамед бин Салман и престолонаследникот на ОАЕ Мохамед бин Зајед ал-Нахјан, одбива да го направи единственото нешто што е во нивна моќ. да помогне да се произведе повеќе нафта. Во меѓувреме, Мохамед бин Салман ја користи украинската криза за да изврши притисок врз администрацијата на Бајден да го отфрли неговото предизборно ветување за ресетирање на односите меѓу САД и Саудиска Арабија.

Минатонеделната тајна посета на директорот на ЦИА Вилијам Џеј Барнс на Саудиска Арабија, која беше откриена оваа недела, е само последна во низата примери во кои администрацијата на Бајден го моли Салман да ја затвори чешмата. Овде се поставува очигледното прашање: кога овие владетели од Заливот се сметаат себеси за вистински сојузник – САД или Русија?

„Саудиска Арабија и ОАЕ се сојузници на Русија во Персискиот Залив денес и всушност перат руски пари и категорично и намерно одбиваат да го зголемат производството на нафта “, рече пратеникот на Демократската партија Том Малиновски на форумот Седона Мекејн минатата недела.

– Ова е моментот кога земјите треба да одлучат на чија страна се.

Уште пред почетокот на украинската војна, администрацијата на Бајден почна да го напушта своето предизборно ветување дека ќе заземе поцврст став против Саудијците, продолжувајќи ја трговијата со оружје и испраќајќи високи функционери на состанок со Мохамед бин Салман, ЦИА- убиен човек и соработник на Вашингтон пост Џамал ​​Кашоги. Но, украинската криза му даде златна можност на Мухамед бин Салман.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа