Рускиот претседател Владимир Путин ќе испрати предупредување до Западот за „судниот ден“ во понеделник за време на прославата на 77-годишнината од победата на Советскиот Сојуз над нацистичка Германија, пишуваат светските медиуми.

Како што пренесува Ројтерс, се очекува Путин да одржи говор на Црвениот плоштад пред големата парада на војници, тенкови, ракети и интерконтинентални балистички ракети.

Суперсонични ловци ќе прелетуваат над Катедралата Св. Василиј, соопшти Министерството за одбрана, а ќе бидат покажани стратешки бомбардери ТУ-160. Но, за прв пат, Путин пред светот ќе го прикаже командниот авион Ил-80 или „Судниот ден“, кој би го превезол руското раководство во случај на нуклеарна војна. 80.

Во такво сценарио, Ил-80 е дизајниран да стане команден центар на рускиот претседател. Преполн е со технологија, но некои детали се руска државна тајна.