ПОКАЖЕТЕ МАЛКУ ПОЧИТ КОН ДРЖАВАТА КОЈА БЕА УБИЕНИ 82 ДЕЦА! Вака Вучиќ одговори на провокативното прашање на новинарот на Дојче веле!

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ на Србија, Александар Вучиќ и се обрати на јавноста по средбата со германската министерка за одбрана Кристина Ламбрехт.

Вучиќ во своето обраќање повтори дека Србија го почитува територијалниот интегритет на БиХ и приказната дека Србија планира да ја нападне таа земја ја нарече глупост.

Тој ги праша новинарите на германски Дојче веле каде цел свет го поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на Србија за време на агресијата на НАТО во 1999 година.

– Колку што сладострасно зборувате сега за територијалниот интегритет на БиХ или Украина, зошто во 1999 година не зборувавте така за Србија. Кога станува збор за територијалниот интегритет, би ве замолил да стапите во нашата кожа. Во 1999 година никој не се интересираше за територијалниот интегритет на Србија. Сите чии усти се полни со територијален интегритет забораваат на Резолуцијата 1244. Барам само малку почит за земјата во која беа убиени 82 деца. Мора да се најде компромисно решение, а не решение што ќе се наметне. Србија се соочува со тешки времиња, верувам дека ќе успееме да останеме и да опстанеме и да бидеме доверлив партнер. Да се ​​придржуваат до меѓународното право. Ве молиме дозволете една суверена земја да има право да ги изрази своите резерви за одредени прашања. Не бранете нè да немаме право на сопствен став и мислење– рече Вучиќ и додаде:

– Му кажав на министерот Ламбрехт дека Србија ќе ги зачува мирот и стабилноста и дека тоа е наша трајна определба, дадов и лични и државни гаранции дека така ќе се однесуваме, не зборував лошо за другите во регионот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа