НУКЛЕАРНО ЦУНАМИ НА ПУТИН! Од овие оружја нема ОДБРАНА – ако го употребат, Западот е ПОДГОТВЕН. Дали ќе го тестира на Британија?

РУСКАТА воена индустрија со години е една од водечките и најпрогресивните во индустријата, а соодветно на тоа, едно од најмоќните оружја во светот моментално се наоѓа во арсеналот на Русија – Посејдон 2М39.

„Посејдон“ е подводно возило со разорна моќ, со нуклеарен погон и нуклеарно оружје, направено со можност да помине неколку илјади километри неоткриено пред да се детонира недалеку од непријателските брегови, предизвикувајќи радиоактивно цунами.

Ова оружје го исплаши Западот, сосема е јасно. За разлика од ракетите кои летаат низ воздухот и каде што има барем некои шанси да бидат пресретнати од противракетна одбрана, нема одбрана од „Посејдон“. Ваквите атомски торпеда, кои можат да пловат со голема брзина во длабочините на океанот, не можат да детектираат радар кој би сигнализирал за неговата одбрана.

Приказната за ова разорно оружје, за кое сè уште не се знае многу, започна во септември 2015 година. Руската телевизија НТВ „случајно“ објави страница од документот на која има податоци за „океанскиот повеќенаменски систем“, наречен „Статус-6“. Откривањето на информациите се случи за време на обраќањето на рускиот лидер Владимир Путин, кој за време на својот говор ги критикуваше плановите на Соединетите Американски Држави за одбранбените ракетни технологии.

После тоа се појавија бројни шпекулации дали се работи за предупредување или дезинформација што ќе ги натера „непријателските“ држави да размислуваат. Сепак, ЦИА претпоставува дека „протекувањето“ било намерно.

Според податоците на американскиот Пентагон, Русија го извршила првичното тестирање на „Посејдон“ на 27 ноември 2016 година во Арктичкиот океан.

Посејдон – карактеристики

Се претпоставува дека ова оружје е роботска мини-подморница, направена во форма на титаниумски топ, со брзина од над 100 километри на час. Максималниот домет е 10.000 километри, што го прави остварливо интерконтинентално гаѓање и длабочина од 1.000 метри.

Долг е 24 метри, со дијаметар од околу 2 метри и тежок 100 тони.

Јачината на „Посејдон“, како што тврдат некои извори, е 2 мегатони, што е далеку послабо од најсилната нуклеарна централа од руско производство „Цар бомба“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа