Се тресад САД и ЕУ? Што ли правеле во Буча? Песков: Ќе објавиме кој ги режираше настаните во Буча

Претседателите на Русија и Белорусија, Владимир Путин и Александар Лукашенко разговараа за провокацијата во Буча, а информациите за нејзините организатори ќе бидат навремено објавени, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

 

„Секако, се разговараше на таа тема. Добро е познато и доволно детално и со аргументи е објаснето дека се работи за целосна измислица и намерно насочена местенка“, рече Песков.

Не сакаше да зборува која точно држава стои зад режијата на таа провокација.

„Информациите ќе се појават навремено“, изјави портпаролот на Кремљ.

Претходно белорускиот лидер Александар Лукашенко во интервју за агенцијата АП изјави дека „Британците пристигнале од Лавов, снимиле во Буча и потоа го објавиле тоа“.

 

Украинските власти и медиумите објавија видео кое наводно е снимено во градот Буча во Киевската област, каде телата на загинатите лежат на патот. Корисниците на Интернет забележале дека „труповите“ наводно ги мрдале рацете и се поклониле за да не паднат под тркалата на воените возила. Исто така, во ретровизорот на едно возило може да се види како еден од „мртвите“ станува веднаш штом автомобилот ќе помине покрај него.

Руското Министерство за одбрана ги отфрли обвинувањата на режимот во Киев за наводно убивање цивили во населбата Буча во регионот на Киев, велејќи дека фотографиите и видеата од Буча се уште еден монтиран настан на режимот во Киев за западните медиуми.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа