Погледнете што им прават ЕУ и САД на балканските држави! Не им дозволуваат да купуваат од рускиот гас додека земји членки на Еу ќе можат да го користат до 2024 година

Европската комисија го измени предлогот за ембарго на руската нафта за продолжување на периодот пред нејзиното стапување во сила за Унгарија, Словачка и Чешка. Ова го објави Ројтерс, повикувајќи се на два извори.

Според ревидираниот предлог, Унгарија и Словачка ќе можат да купуваат и увезуваат руска нафта преку нафтоводи до крајот на 2024 година, а Чешка ќе продолжи да го прави тоа до јуни 2024 година.

И Бугарија побара одложување, но не го доби, бидејќи според еден извор „нема вистинска причина за ова“. Останатите три земји имаат „објективен проблем“, вели изворот.

Во исто време, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изрази уверување дека Унијата ќе постигне разбирање за новиот пакет санкции против Русија.

„Уверен сум дека ќе го одобриме овој пакет. Можеби ќе ни треба уште еден ден, но ние се движиме во вистинската насока“, рече Фон дер Лајен на конференцијата организирана од Франкфуртер алгемајне цајтунг.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа