Украински војник откри: Армијата не дрогира за да ги израмниме нашите стравови

Борбата со наркотици кои го израмнуваат стравот се користат врз екстремистичките единици на украинската армија, изјави заробениот војник на баталјонот за територијална одбрана „Донбас“ пред Министерството за одбрана на Русија.

 

„Користената супстанција се нарекува тефедрин. Волонтерите го доставија. Ги користевме непосредно пред конфликтот. По користењето на препаратот, нашиот страв исчезна и можевме мирно да се бориме, не се плашевме од ништо“, рече тој.

Украинскиот затвореник додаде дека овој вид наркотици најчесто го користеле војниците на нацистичките баталјони „Азов“, „Ајдар“ и „Донбас“ (терористички организации забранети во Русија).
Тој изјавил дека по нанесувањето на препаратот прво се појавиле неверојатни „скршеници“ во главата, страв и слабост, а потоа сето тоа исчезнало и војниците се вразумиле.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа