Путин ќе побесни и ко црви ќе ги испотепа! Откриено: Американци директно вклучени во убиствата на повеќето руски генерали во Украина

САД обезбедија разузнавачки информации кои им помогнаа на украинските сили да ги убијат повеќето руски генерали убиени во војната во Украина, пишува Њујорк Тајмс.

Украинските власти тврдат дека убиле околу 12 руски генерали на бојното поле, се потсетува во текстот.

Весникот, повикувајќи се на високи американски функционери, тврди дека помошта за гаѓање на одредени цели е дел од напорите на администрацијата на претседателот на САД, Џозеф Бајден, да обезбеди разузнавачки информации од бојното поле до Украина во реално време.

Според Њујорк тајмс, Вашингтон и доставил на Украина детали за очекуваните движења на руските сили и локација и други детали за мобилниот воен штаб на Русија, а Украина ја комбинирала таа помош со сопственото разузнавање за да изврши артилериски напади и други напади во кои руски офицери беа убиени..

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа