ХАЗИН: Во Германија е многу лошо, размерите на економската катастрофа во ЕУ се без преседан

Во обид да ја „казни“ Руската Федерација за нејзината одлука да спроведе специјална операција за денацификација на Украина, Европа се соочи со опасните последици од таквите мерки.

Ова го објави познатиот руски економист Михаил Хазин , откако ја анализираше ситуацијата на меѓународната сцена.

Хазин детално зборуваше за тоа со што се соочува Брисел во обидот да изврши притисок врз Русија, а зборуваше и за размерите на економската катастрофа во ЕУ.

Михаил Хазин го привлече вниманието на фактот дека економиите на Европската унија доживуваат сериозни тешкотии во контекст на ситуацијата на меѓународната сцена.

Курсот на европската валута во однос на американскиот долар го достигна долниот праг, а инвеститорите одбиваат да ги вложат своите заштеди во финансиски проекти во Брисел.

Според економистот, Европа во обидот да изврши економски притисок врз Русија се соочила со опасна индустриска инфлација, која веќе достигна 30%.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа