СЕ СПРЕМА НУКЛЕАРКА! РУСИТЕ АЛАРМИРАТ: Од врвот на командата стигна наредба да се подготват нуклеарни засолништа…

Секретарот на Советот за безбедност на Руската Федерација, Николај Патрушев, даде инструкции да се подготват структурите за цивилна одбрана на југот на Русија за работа, што ги вознемири Русите во контекст на тековната специјална операција на вооружените сили на Руската Федерација. во Украина.

Функционерот нагласи дека треба да се уредат нуклеарни засолништа и да се воспостави систем за известување за итни случаи за жителите во случај на вонредна состојба.

Патрушев побара и Министерството за здравство и Федералната медицинско-биолошка агенција на Руската Федерација да ја зајакнат соработката со пограничните региони.

Тој го нарече важна задача и зајакнувањето на материјално-техничката база, преку вработување на висококвалификувани експерти кои обезбедуваат хемиска и биолошка безбедност.

Според него, пограничните региони може да бидат изложени на биолошки закани поради распоредувањето на странски биолошки лаборатории во близина на руските граници.

Треба да се напомене дека властите во Воронеж кон крајот на март започнаа подготовки за изградба на нови нуклеарни засолништа „во согласност со потребата“, а во исто време одлучија да направат попис на сите одбранбени објекти и да ги задржат во „постојана подготвеност за употреба“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа