„ОТКАЖЕТЕ ГО НАПАДОТ!“ Путин издаде ИТНА наредба

Киев изгуби контакт со украинските борци опколени во фабриката за челик.

Руските сили не напаѓаат во фабриката за челик Азовстал во Мариупол, но ги потиснуваат обидите на екстремистите кои се кријат таму да заземат огнена позиција, соопшти Кремљ.

– Врховниот командант издаде наредба да се откаже нападот. Нема напад. Сите го гледаме тоа. Ескалации се случуваат кога екстремистите ќе излезат и ќе се обидат да заземат огнена позиција, но таквите обиди ќе ги неутрализираме многу брзо – изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува Тасс.

Претходно градоначалникот на Мраијупоље Вадим Бојченко изјави дека во зоната на челичарницата Азовстал во тој град се водат жестоки борби.

Тој додаде дека Киев изгубил контакт со украинските борци опколени во тој објект, пренесува Ројтерс.

Бојченко изјави и дека повеќе од 30 деца чекаат да бидат евакуирани од Азовстал.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа