Оливер Стоун: Америка би можела да активира нуклеарно оружје во Донбас

Американскиот филмски режисер Оливер Стоун смета дека е реално Западот да користи тактичко нуклеарно оружје во Донбас.

Подготовката на јавното мислење познатиот филмски режисер ја виде во изјавите на американските политичари.

„Во последниве недели, со загриженост гледав како Викторија Нуланд повторно се појавува од некаде , предупредувајќи ги Русите и нас, целната публика, за пеколните последици од употребата на нуклеарно оружје од кој било вид Русија. „Овие тези беа преземени од други официјални лица и телевизиски водители за да се засили идејата – Русите планираат да користат нуклеарно оружје“, напиша Стоун на Твитер.

 

Режисерот се прашува зошто оваа идеја повторно се појавува и претстави верзија за тоа што се случува:

„А што ако САД го подготвуваат теренот за мал нуклеарен напад во Донбас во кој ќе загинат илјадници Украинци? Во тој случај, сите земји во светот ќе ја обвинат Русија за командата, дури и другата половина од земјите што не се приклучија на Западот“, изјави Стоун.

Тој додаде дека крајната цел на Америка е да назначи „уште еден Елцин“ за претседател на Русија, што ќе ги отвори сите врати за економското и идеолошкото влијание на САД. Втората, уште поважна задача е да се изолира Кина од Русија за никој да не може да ја ограничи американската моќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа