Мистериозно оружје пристигнува во Украина – Тоа може да биде главоболка за Путин

Беспилотните летала се покажаа како поефикасни од кога било за време на војната во Украина.

Од турските Бајрактари до малите Switchblades, овие беспилотни летала се една од причините поради која се намалува бројот на руски тенкови, пишува во својата анализа порталот „Задача и цел“.

 

Но, посебна мистерија е вселенското летало Phoenix Ghost , кое изгледа специјално дизајнирано само за украинските сили и нивните воени цели. САД ги испраќаат како дел од новиот пакет воена помош за Украина.

Проектот Phoenician Ghost е прилично мистерија. Ништо не е откриено за неговите можности, не се знае како ќе биде лансиран, колку долго ќе биде и со што ќе биде вооружен.

Објавени се само информации за траги. Досега 120 се донирани на Украина и развиени од американските воздухопловни сили.

Неименуван висок функционер на Пентагон рече дека ќе обезбеди силна тактичка поддршка, како што е Switchblade. Тој рече дека не може да зборува за детали бидејќи се воена тајна, но „Ве уверувам, тие се многу ефикасни“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа