Живи ги кренаа во воздух фашистите од Азов! НОВИ НАПАДИ НА ЧЕЛИЛАРНИЦАТА „АЗОВШТАЉ“! Погледнете како изгледа стратешки БОМБАРДЕН напад на последното упориште на Украинците во Мариупол (ВИДЕО)

Пред неколку часа на телеграмски канал беше објавено видео од ракетирањето на челичарницата.

Според нив, челичарницата била погодена од стратешкиот бомбардер Туполев . На видеото се гледаат експлозии и густ чад.

Градоначалникот на Мариупол, Вадим Бојченко, изјави дека имало нови борби во областа на фабриката за челик Азовстал, каде што се уште се заробени стотици цивили заедно со последните украински сили кои го бранеле градот. „ Денес имаше тешки борби во регионот Азовстал “, рече градоначалникот, пренесува Си-Ен-Ен.

Тој рече дека околу 30 деца се уште се во челичарницата и чекаат да бидат евакуирани.

– За жал, денеска не бевме во контакт со момчињата. Нема контакт, па не знаеме што се случува, дали се безбедни или не. Вчера имавме врска со нив, денес ги нема. – тој рече.

Повеќе од 100 цивили беа успешно евакуирани вчера од фабриката за челик , но засега непознат број останаа во комплексот заедно со украинските сили.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа