Експлозија! САД и ЕУ ја спремаат Србија прва да влезе во унијата! Веќе два пати ја решаваа судбината на Балканот, а сега САД по трет пат им оставија да „одлучат“

Официјален Берлин полека ја презема диригентската палка во политиката на Европската унија на Западен Балкан, а особено во решавањето на косовското прашање, пишуваат медиумите.

Според Новости, новата германска влада сака да стави крај на прашањето за Косово. Силниот дипломатски ангажман на Германија, исто така, има за цел да ја истисне Русија од регионот, да ја потврди позицијата на Србија како клучна земја во оваа област и да го забрза патот кон ЕУ.

Се потсетува и дека германскиот канцелар Олаф Шолц за денеска во Берлин организираше одвоени средби со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и со премиерот на привремените институции во Приштина, Албин Курти. Шолц испратил покана и до специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог, Мирослав Лајчак, за во еден момент да ги доведе Вучиќ и Курти на иста маса, според дипломатските кругови.

Новата германска влада веќе подготви терен за поактивна улога во регионот, па назначи специјален пратеник за Западен Балкан, Мануел Сарацин, додека висок претставник во БиХ е и нивниот кадар Кристијан Шмит. Министерката за надворешни работи Аналена Бербок неодамна замина и на повеќедневна „турнеја“ на Балканот, каде што испрати клучна порака дека Берлин и ЕУ нема да го остават регионот на влијание на Москва.

Сите овие потези на Берлин се „на линија“ со дипломатската офанзива на Вашингтон, од каде во изминатите денови во Белград дојдоа неколку високи функционери, кои се фокусираа и на украинската криза, односно санкциите кон Русија и на косовскиот проблем. и Метохија.

Огњен Карановиќ, од Центарот за социјална стабилност, за „Новости“ изјави дека Шолц очигледно добил согласност од САД да почне да ја забрзува европската интеграција на Србија, во контекст на украинската криза.

„Ќе ве потсетам на неодамнешната, изненадувачка изјава на Шолц, дека Србија треба што поскоро да биде примена во ЕУ, а денешните средби во Берлин јасно покажуваат дека нешто се случува на терен и за тоа прашање. Политичкиот Запад се грижи сите земји на европскиот континент да бидат поцврсто поврзани со Брисел. Србија е на пат кон ЕУ, тоа е нашата стратешка цел и верувам дека во Берлин за тоа ќе бидат испратени позитивни сигнали. Се разбира, очекувам дека нашата страна ќе испрати добро познати пораки за нашите стратешки и национални интереси, особено кога станува збор за Косово и Метохија и РС. „Србија е единствената земја која не воведе никакви рестриктивни мерки кон Русија и не очекувам никакви промени во тој поглед.

Дипломатот Зоран Миливојевиќ смета дека Шолц ќе се обиде да го деблокира дијалогот меѓу Белград и Приштина и дека Германија активно ќе се вклучи во решавањето на косовското прашање. За тоа, сепак, потребно е да се изврши притисок врз Курти, врз кого САД имаат најголемо влијание.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа