БЕСНА ТЕПАЧКА СНИМАНА СО ДРОН ВО УКРАИНА! Русите ги закопаа украинските војници во молскавична акција (ВИДЕО)

Руските единици составени од милициите на Народната република Доњецк и Луганск, чеченската Росгвардија, јужноосетиските борци, руската поморска пешадија и редовните единици се повеќе го стегаат обрачот околу градовите Краматорск и Славјанск.

 Како што напредуваат кон овие места, сè поголем број мали градови и села се обучуваат.

Едно од таквите места е Попасна во регионот Луганск. Градот има околу 20.000 војници. Во вторникот вечерта се појави снимка од жестока битка за населување во Попасна меѓу украинската војска и борците на руската платеничка организација Вагнер, кои заробија 10-ина украински војници по краткиот конфликт и елиминацијата на жариштето.

Имено, на снимката од дрон најпрвин се гледаат рововите на украинската армија кои се наоѓаат меѓу куќите и каде некои војници во страв од гранатирање ги напуштаат рововите, кои потоа се покриени, најверојатно со минофрлачки мини.

Во еден момент дронот се качува на поголем мост и гледа одредени украински војници како бараат засолниште од гранатирање во полууништени куќи. Интересно е што речиси секоја куќа и двор од височина била претресена со дрон и мала населба за да се види каде се кријат украинските војници. Во еден момент дронот забележал дека од помала куќа е скриен украински војник, што јасно се гледа на снимката од дронот.

Во тој момент, пешадиска единица борци се приближила до местото каде што се скриените украински војници, како што соопшти организацијата Вагнер, која со прецизни тактички дејствија го опколила дворот во кој се наоѓаат скриените војници. Првиот е фрлање рачни бомби и пукање со забарикадирани украински војници, по што во еден момент следеше опсадата, првото фрлање бомби, а потоа и отворањето оган.

Видеото продолжува каде толпа украински војници лежат на земја со рацете на грб, проследено со нивно разоружување и отстранување на оклопот и воената опрема.

Дронот потоа продолжува со снимање за да се види дали украинската армија се уште се крие некаде. На самиот крај на видеото, дронот покажува колона затвореници како одат еден по друг со рацете на глава во колона, придружувани од Вагнерс.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа