Ќе ја поделат целаУкраина! Најпрво Полска сега Украинците предупредуваат: Унгарија сака дел од нашата територија, ќе има последици

Будимпешта е однапред информирана за рускиот напад и се надева дека ќе земе дел од територијата на Украина за себе, изјави во понеделникот висок владин претставник во Киев, додавајќи дека тоа ќе биде „последица“ за Унгарија. Изјавата доаѓа откако унгарскиот премиер Виктор Орбан беше додаден во базата на податоци со список на непријатели на украинската држава.

 

Унгарија „отворено зборува за соработка со Русија“. „Повеќе од тоа, [рускиот претседател Владимир] Путин претходно предупреди дека нашата земја ќе биде нападната“, рече Алексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина (НСДЦ), за време на медиумското појавување во понеделникот. Тој одговори дали Унгарија може да го блокира пристапот на Украина во НАТО.

Унгарија „мисли дека може да земе дел од територијата“, додаде Данилов. „Тоа може да се случи. Победата сигурно ќе биде наша. Што се однесува до Унгарија, која така се однесуваше, ќе видиме какви ќе бидат последиците за оваа земја“.

Ова веројатно беше референца за Закарпатија – регион во западна Украина со околу 150.000 етнички Унгарци – што беше предмет на спор меѓу Чехословачка, Унгарија и Советскиот Сојуз во текот на 20 век.

Претходно во понеделникот, се покажа дека неодамна реизбраниот премиер на Унгарија бил додаден во Mirotvorets (Миротворец), озлогласена интернет база на податоци што претставува црна листа на луѓе кои се сметаат за непријатели на Украина, од кои некои биле убиени откако биле наведени таму. . Орбан на веб-страницата е опишан како „соучесник на руски воени злосторници“ и „антиукраински пропагандист“.

Иако Унгарија е членка и на ЕУ и на НАТО, Орбан одби да испрати оружје во Украина или да дозволи транзит на такви пратки низ територијата на неговата земја. Будимпешта се спротивстави и на ембаргото за нафта и гас против Москва.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа