Руската војска се движи на запад! Деновиве Путин ја напаѓа Молдавија

Одбранбениот аналитичар на Sky News, д-р Алекс Волмсли, вели дека сега има три фокуси на руски напади, а едната е особено интересна.

Првиот е туркање на запад кон Молдавија и нејзиниот отцепен регион Придњестровје, каде што рускиот претседател Владимир Путин сака да „предизвика проблеми и нестабилност“. Тој се фокусира и на Мариупол, како уште една мета, која се уште не е целосно падната во рацете на Русија и покрај постојаното бомбардирање, се наведува во анализата.

– Ова е последниот бастион на украинскиот отпор во челичарницата Азовстал – пишува Sky News. Ако Путин го прифати ова, д-р Волмсли вели дека „ќе може да каже дека целиот јужен коридор е во руски раце“.

Третата цел е кон градот Криви Рог

Д-р Волмсли вели дека ова „нема стратешко значење, но е многу симболично како родниот град на украинскиот претседател Володимир Зеленски“.

– Путин сака да покаже резултати бидејќи очигледно специјалната операција во Украина требаше да трае само неколку дена, а еве сме во третиот месец – вели таа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа