Почна расколот на ЕУ за Русија! Милановиќ: Ќе ставам вето на влезот на Финска во НАТО

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека ќе стави вето на влезот на Финска во Алијансата на самитот на НАТО додека не се решат прашањата за Хрватите во Босна и Херцеговина.

 

„На самитот на НАТО ќе ставам вето на поканата, доколку е на тоа ниво. Како ѓаволска грешна душа ќе го прогонувам секој пратеник што е за“, рекол Милановиќ, а пренесува хрватски Индекс.

На прославата на Денот на Вуковар, Милановиќ ја нарече хрватската влада „предавничка“, и рече дека честитката „За дом“ е подготвена да биде штетна за Хрватска.

„Имаме предавничка влада, тие ги предаваат Хрватите во БиХ, а тие луѓе бараат многу малку, само основно, држава во која се почитуваат националните права“, рече Милановиќ.

Тој оцени дека се очекува во БиХ да се игнорира фактот дека има Хрвати, Срби и Бошњаци, за да можат Бошњаците да ги надгласаат Хрватите.

„За ова се подготвивме, интелектуално ќе ги давиме, нема да ме скршат. Си играат на предавничка влада. Не сакам да бидам фин во Брисел, не ми е гајле, таму се глупости“, изјави Милановиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа