Американците нема веќе да можат да праќаат оружје! Русите го уништија логистичкиот центар на воениот аеродром преку кој пристигнува оружје од странство

Логистичкиот центар на воениот аеродром, преку кој пристигнува оружје од странство, е погоден од ракети „Оникс“ во областа Одеса, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков.

– Високопрецизните ракети „Оникс“ го погодија логистичкиот центар на воениот аеродром во областа Одеса, преку кој се доставуваше странско оружје. Уништени се закачалки со беспилотни летала „Бајрактар ​​ТБ2“, како и ракетно оружје и муниција добиени од САД и европските земји – изјави генералот.

Покрај тоа, како што наведе, ракетните сили ги уништиле командните центри во регионот на Харков и комплексот С-300 во регионот на Николаев.

Според Конашенков, воздушните и вселенските сили погодиле шест воени објекти во Украина. Меѓу другите, уништени се заштитениот команден центар, складиштето за муниција и четири позиции на украинската армија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа