ШТО ПЛАНИРААТ! БИЛ ГЕЈТ предупредува: Сè уште не сме го виделе најлошото од СОВИД

Милијардерот и еден од дизајнерите на круната, Бил Гејтс, предупреди дека светот не го видел најлошото од пандемијата на СОВИД.

 

Технолошкиот магнат и „филантроп“ рече дека не сака да звучи „негативно“, но предупреди дека постои ризик од создавање на „уште попренослива и уште пофатална“ варијанта.

Тој рече дека ризикот од тоа да се случи е „добро над пет проценти“ и дека тоа би значело дека светот допрва треба да го види најлошото од пандемијата.

Не е првпат да дава ваква прогноза. Во декември 2021 година, тој ги предупреди своите милиони следбеници на Твитер да се подготват за најлошиот дел од пандемијата, а претходно во 2015 година, тој предупреди дека светот не е подготвен за следната пандемија.

Гејтс изјави за ФТ: „Сè уште сме во опасност оваа пандемија да создаде варијанта што би била уште попренослива и уште пофатална.

„Малку е веројатно, не сакам да бидам гласот на несреќата и мракот, но ризикот е далеку над 5 проценти оваа пандемија да го покаже најлошото“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа