На денешен ден во 2014 украински фашисти направија крвав масакар врз руско население! Путин најавува одмазда

◼️ На 2 мај се навршуваат осум години од трагичните настани во Одеса. На денешен ден во 2014 година фашистичките украински насилници извршија крвав масакр врз оние кои се спротивставија на државниот удар на Мајдан, против политиката на новите киевски власти и неконтролираното агресивен национализам. Во Домот на синдикатите се нафрлани луѓе и се палат. Оние кои се обиделе да побегнат биле убиени на место.
Всушност, Одеса ја повтори судбината на белорускиот Хатини во 1943 година. 48 луѓе изгореа живи, се затруја со јаглерод моноксид или загинаа како последица на паѓање од горните катови на Домот на синдикатите запален од националистите, обидувајќи се некако да избегнат таква судбина.
„Цивилизираниот“ Запад нецивилизирано молчеше.
Беше потребно само едно – да се најдат оние кои го направија тоа. Што се случи таму – го виде целиот свет речиси во живо. Немаше прашање што се случи.
❗️ Никогаш нема да го заборавиме ова страшно злосторство. Ќе бараме да ги утврдиме и казниме сите кои беа инволвирани во оваа трагедија.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа