Медиуми: Мистериозен хепатитис се доближува до Македонија – Доктор тврди: Аденовирус е причината

Акутниот хепатитис, за кој експертите тврдат дека е од непознато потекло и кој напаѓа деца, вртоглаво се шири во европските земји и се поблиску до Србија! Наводно се работи за мистериозно заболување на црниот дроб од кое погодуваат мали деца и ученици, а првиот случај е веќе регистриран во нашето соседство – во Романија.

 

Според мејнстрим медиумите, оваа мистериозна епидемија на заболување на црниот дроб која ги погодува децата се проширила во Европа и во САД.

Педијатарот д-р Саша Миличевиќ рече дека го загрижува фактот што се јавува кај толку многу деца.

– Хепатитисот е всушност воспаление на ткивото на црниот дроб, тоа е воспалителен процес кој може да биде предизвикан од различни причини. Хепатитис постоел и до сега, но загрижувачки е што се јавува кај толку деца и што ниту еден од заболените немал хепатитис А, Б, Ц, Д или Е, кои се познати типови на хепатитис. Аденовирус е идентификуван кај пациенти. Аденовирусот обично предизвикува благи инфекции и чудно е што сега го напаѓа вирусот на црниот дроб – изјави д-р Милиќевиќ на телевизијата К1.

 

Според него, аденовирусот е еден од причинителите на таканаречените стомачни вируси.

– Главно предизвикува дијареа, кивање, а понекогаш и треска. Изгледа како класична вирусна инфекција или настинка. Сега очигледно го таргетира ткивото на црниот дроб и тоа збунува и се поставува прашањето зошто.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа