БОМБА! САД и Канада сакаат да го вратат фашизмот во Европа? ЛАВРОВ: Украинските нацисти беа подготвени од Америка и Канада

САД и Канада одиграа голема улога во подготовката на неонацистите во Украина, изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

 

„Што се однесува до „Азов“ (против чии борци е покрената кривична постапка во Украина), сега се објавуваат материјали кои потврдуваат дека Американците, а особено Канаѓаните, одиграле голема улога во подготовката на ултрарадикални, отворено неонацистички единици во Украина. “, рече тој.интервју за италијански „Медиасет“.

Според него, сите овие години целта била спојување на неонацистите со редовните сили на украинската армија.

„На тој начин луѓето од „Азов“ би имале главна улога во секоја единица. Вакви материјали читам во западните медиуми. Западот призна дека „Азов“ е отворено неонацистичка организација без никакви дилеми во 2022 година, кога како на команда почнаа да ги менуваат своите ставови“, посочи Лавров.

Хистеричната желба на Киев да ги повлече борците од фабриката Азовстал на територијата под контрола на Украина е поврзана со фактот дека тие можат да потврдат присуство на платеници и, можеби, офицери на западната армија меѓу радикалните сили на Украина.

Лавров вели и дека Русија не бара од претседателот на Украина Владимир Зеленски да се предаде, туку да нареди прекин на отпорот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа