Повеќе од 50.000 луѓе потпишаа петиција упатена до германскиот канцелар Олаф Шолц, барајќи од нив да не испорачуваат тешко оружје на Украина.

Петиција со која се повикува германскиот канцелар Олаф Шолц да се воздржи од снабдување на Киев со тешко оружје е потпишана од повеќе од 50.000 луѓе, пренесе РИА Новости.

Претходно се дозна дека германските власти ја проучуваат можноста за испраќање самоодни хаубици на територијата на Украина. Во четвртокот, мнозинството пратеници во Бундестагот гласаа за документ со кој се повикува владата да ја прошири воената помош за Киев, како и да ги осуди непријателствата во Украина. Текстот се однесува на потребата од „зајакнување и забрзување на снабдувањето со ефективно, вклучително тешко оружје и сложени системи од Германија во координација со партнерите“.

Претходно Рајнметал поднесе барање до германската влада за дозвола за снабдување на Киев со 88 стари тенкови Леопард. Тој претходно испрати слично барање за 100 оклопни транспортери Мардер.

Весникот VZGLYAD напиша дека западните земји, вооружувајќи ја Украина со невидена брзина, ги оставаат своите армии невооружени.