ОВОЈ УКРАИНСКИ ГРАД ЌЕ ЈА ДОЖИВИ СУДБИНАТА НА КРИМ И ДОНБАС? Се воведува руска валута, ќе има и РЕФЕРЕНДУМ за отцепување од Украина?

Додека Киев тврди дека Русија планира референдум, како и формирање нова република, тамошните власти – како и новите власти – тврдат дека тоа нема да се случи.

Окупираниот украински град Керсон е цел на нови напади. Жителите на градот и околината се во страв поради војната, но и поради претстојниот референдум, во ситуација која неодоливо „смрди“ на Донбас и Крим.

Украина соопшти дека Русија планира да одржи гласање во регионот Керсон, нашироко гледано како лажен референдум, за да се обиде да покаже поддршка од народот за новиот ентитет наречен Народна Република Керсон, додека случувањата потсетуваат на оние во источниот украински регион Донбас. , како и ситуацијата со Крим. 

Војната во Украина започна на 24 февруари, откако рускиот претседател Владимир Путин ја призна независноста на сепаратистичките региони Доњецк и Луганск во Донбас и таму ги испрати своите војници. А претходно, осум години претходно, тој го анектираше Крим.

По анексијата следеше воена интервенција по украинската револуција во 2014 година, кога беше соборен прорускиот претседател на Украина, Виктор Јанукович. Кримскиот парламент распиша референдум во март истата година за неговиот иден статус. Ова доведе до инсталирање на проруската влада и прогласување независност на Крим, кој Русија официјално го анектираше на 18 март .

Протестите во Донбас, како и денешните во Керсон, започнаа во март 2014 година по руската анексија на Крим, но во април ескалираа во војна меѓу проруските сепаратисти во Донбас и украинската влада. Во екот на конфликтот се одржа референдум – за кој се шпекулира во Керсон веќе две или три недели – на кој се гласаше за независноста на самопрогласените републики Доњецк и Луганск. Протоколот од Минск беше потпишан во септември, но спорадичните судири продолжија до 2022 година .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа