Немаат каде да одат! Најголемите европски увозници на гас ќе се согласат да го платат РУСКИОТ ГАС во рубли

„Фајненшл тајмс“ пишува дека некои од најголемите европски увозници на гас се подготвуваат да се согласат со барањето на Владимир Путин да го платат гасот во руски рубљи.

 

Да потсетиме, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, тој руски потег го опиша како „уцена“.

„Фајненшл тајмс“ пишува, повикувајќи се на извори запознаени со ситуацијата, дека големите дистрибутери на гас во Германија, Австрија, Унгарија и Словачка планираат да отворат сметки во рубљата кај „Газпромбанк“ во Швајцарија со цел да ја задоволат руската побарувачка за гас во таа валута.

Групата ги вклучува двата најголеми увозници на руски гас – германски Uniper и австриски OMV, наведува „Фајненшл тајмс“.

 

Да потсетиме, рускиот енергетски гигант Газпром објави дека целосно ја прекинал испораката на гас за Бугарија и Полска бидејќи не вршеле плаќања во рубљи за испорачаното гориво.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа