Администрацијата на украинскиот претседател соопшти дека во петок ќе започне евакуацијата на цивилите од подрумите на фабриката Азовстал.

Киев продолжува да тврди дека  има цивили во катакомбите под централата Азовстал во Мариупол, заедно со борците од Националниот баталјон Азов*  .

„Денеска е планирана операција за отстранување на цивилите од централата“, соопштија од кабинетот на украинскиот претседател утрото на 29 април, без да навлегуваат во детали,  објави Ројтерс  .

Генералниот секретар на ОН,  Антонио Гутереш  , по состанокот со Зеленски во четвртокот во Киев, изјави дека се водат интензивни дискусии за можноста за евакуација на борци и цивили од катакомбите под фабриката за челик Азовстал.

Претходно, рускиот претседател  Владимир Путин  се согласи на вклучување на Обединетите нации и Меѓународниот комитет на Црвениот крст во евакуацијата на Азовстал. Овој предлог беше отфрлен од борците на Азов, кои со право стравуваат од кривично гонење во Русија. Тие продолжуваат да инсистираат да бидат ослободени под закана со пиштол и одведен во трета земја.